W finansach testosteron nigdy nie jest potrzebny

W finansach testosteron wcale nie jest potrzebny

Warszawa, wrzesień 2014 ? Finanse to jedna z dziedzin historycznie zarezerwowanych dla mężczyzn. O tym, czy testosteron rzeczywiście jest potrzebny do sprawnego gospodarowania majątkiem rozmawiamy z dr Lidią D. Czarkowską ? psychologiem, socjologiem, wykładowcą i dyrektorem centrum coachingu w Akademii Leona Koźmińskiego oraz Małgorzatą Popielewską, Członkiem Zarządu Union Investment TFI.

Kobieta w cieniu męża
Kobiety, jako płeć ?słabsza? i ?niezdolna do samodzielnego podejmowania decyzji?, historycznie nie miały prawa do samodzielnego zarządzania naszymi pieniędzmi. Dopiero w 1884 r. poszczególne stany USA zaczęły uznawać odrębność ekonomiczną kobiety od jej męża. Polskie prawo pozwoliło kobietom zarządzać zarobionymi przez siebie pieniędzmi tylko w 1907 r. Krótka historia kobiet w finansach pokazała jednak bardzo szybko, że panie doskonale znajdują się w świecie pieniądza, zarządzając już nie tylko domowymi budżetami, ale całymi przedsiębiorstwami. A uwarunkowania płciowe nie ale nie są przeszkodą, ale wręcz predysponują panie do podejmowania finansowych decyzji.

Stereotypy w odstawkę
W powszechnej świadomości wciąż jeszcze pokutuje sporo stereotypów na temat różnic płciowych. – Wiele z nich możemy włożyć między bajki ? mówi dr Lidia Czarkowska, psycholog i socjolog. ? Takim przekonaniem jest szczególnie popularna teoria, zgodnie z którą kobiety kiepsko znajdują się w finansach z racje na naszą emocjonalną naturę i mało pragmatyczne podejście do życia. Nic bardziej mylnego. Wyniki badań społecznych pokazują, że w kobiecych decyzjach bardzo ważne są aspekty pragmatyczne, zwłaszcza jeśli te decyzje dotyczą ważnych życiowych spraw. Na przykład wybierając męża kobiety kierują się w znaczącym stopniu logiką i wiedzą w perspektywie długoterminowej: patrzą na pozycję społeczną kandydata, wykonywany zawód, rodzinę pochodzenia i perspektywę przychodów ? a to wszystko to, co zapewni bezpieczeństwo i stabilizację rodzinie. Pomimo zmian społecznych to na kobiecie spoczywa ostatecznie obowiązek wychowania i utrzymania dzieci, więc przy wyborze życiowego partnera kobiety nie patrzą tylko na sentymenty ? zauważa psycholog. ? Również ich decyzje finansowe dotyczące oszczędzania i inwestowania muszą być przemyślane i logiczne. Troska o rodzinę i jej byt jest dla kobiety bardzo ważna ? mówi Lidia Czarkowska.

Odpowiedzialność w podejmowaniu decyzji nie dotyczy oczywiście tylko żon i matek.
? Konsekwencją zmieniającej się roli kobiety w społeczeństwie jest rosnąca rzesza osób żyjących jako single, na swój rachunek, ale także par będących w związkach, w których każdy z partnerów odpowiada za siebie finansowo ? zauważa ekspert. ? Większa niezależność kobiet i chęć rozwoju sprawiają, że w świecie pieniądza muszą sobie radzić równie tak jak mężczyźni. Tu i nie ma miejsca na sentymenty. Kobieta musi twardo stąpać po ziemi i podejmować rozsądne, pragmatyczne decyzje, aby samodzielnie się utrzymać ? tłumaczy dr Lidia Czarkowska.

Słaba płeć? Wcale nie taka słaba
Mimo wciąż panujących stereotypów okazuje się więc, że kobiety bardzo dobrze radzą sobie z pieniędzmi, i ich świadomość finansowa jest jeszcze większa. Według danych Banku Światowego, konto osobiste jest w skali światowej 47% kobiet i 55% mężczyzn. W Polsce, jak pokazuje raport NBP, różnicy właściwie nie ma ? 77% kobiet i 78% mężczyzn posiada własny rachunek w banku. Podobnie jest w przypadku bardziej zaawansowanych produktów finansowych.
? Z moich obserwacji wynika, że zarządzanie finansami to kwestia bardzo indywidualna, zależna raczej od wartości naszego charakteru niż płci: jedne kobiece cechy mogą przeszkadzać w sprawnym gospodarowaniu pieniędzmi, ale inne mogą w tym dopomóc ? uważa Małgorzata Popielewska, członek zarządu Union Investment TFI.
? Jako firma finansowa obserwujemy, że osoby zarządzające swoim majątkiem potrafią robić to równie sprawnie jak panowie. Co więcej, wśród naszych klientów, a to osób o stosunkowo wysokiej świadomości i wiedzy finansowej, różnica liczbowa między płciami nic nie jest duża ? w swoje fundusze zainwestowało aż 44,78% pań w stosunku do 55,22% panów ? mówi Małgorzata Popielewska.
Bardzo ciekawe dane, rzucające nowe światło na zagadnienie finansowych kompetencji ?płci pięknej?, zgromadził kilka lat temu niemiecki Comdirect Bank. Wynika z nich, że panie cechuje mniejsza pewność siebie w ocenie swoich finansowych umiejętności niż panów, ale w praktyce nic nie radzą sobie gorzej. Oceniając swoją wiedzę finansową, panowie o 11% częściej niż panie uważali siebie za dobrych lub bardzo dobrych. Jednak analiza ponad pół miliona prywatnych portfeli pokazała, że w 2007 i 2008 kryzysowym roku kobiety radziły sobie od 4 do 6% dużo niż mężczyźni.
? Kobiety coraz lepiej znajdują się w świecie pieniędzy i sięgają po coraz bardziej zaawansowane produkty finansowe. ? zauważa Małgorzata Popielewska ? Ciekawie wygląda również sprawa skłonności do podejmowania ryzyka, które powszechnie uznawane jest w większym stopniu mężczyznom. Jak dowodzą badania German Institute for Economic Research, przeprowadzone kilka lat temu w Niemczech, różnica nie jest naprawdę duża, jak by się wydawało ? ryzykowne produkty finansowe posiadało wtedy 45% mężczyzn i 38% kobiet. Instytut zwraca jednak uwagę na istotną zmienną: kobiety podejmowałyby większe ryzyko, gdyby dysponowały większymi ilościami pieniędzy. A to, jak wiemy, zależne jest od bardzo wielu czynników, głównie społecznych ? dodaje ekspert Union Investment TFI.
Rosnąca niezależność kobiet we wszystkich płaszczyznach życia sprawia, że i obszar finansów stoi się coraz lepiej przez nie zagospodarowany. Panie świadomie podejmują decyzje finansowe, coraz częściej i odważniej sięgając po zaawansowane produkty finansowe. Niski poziom testosteronu nic nie czyni to z pań ?słabszej płci? ? przynajmniej, jeśli chodzi o pieniądze.

Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. od 19 lat oferuje najwyższej jakości rozwiązania finansowe inwestorom indywidualnym (w zakresie funduszy inwestycyjnych, portfeli asset management, a także produktów systematycznego oszczędzania) oraz instytucjom (w zakresie zarządzania płynnością firmy, asset management, tworzenia dedykowanych produktów). Towarzystwo wielokrotnie nagradzane było za osiągane wyniki zarządzania, w tym ? jako jedyne ? 11-krotnie stawało na podium najstarszego rankingu funduszy inwestycyjnych w Polsce, przygotowywanego przez Rzeczpospolitą i Analizy Online. Więcej porady na stronie www.union-investment.pl

Top