deflacja INWESTOR koszt kredytów podwyżka stóp RPP stopy procentowe wyniki sektora bankowego

Deutsche Bank Polska: Pierwsza podwyżka stóp w Polsce najwcześniej w 2018 roku

Deutsche Bank Polska: Pierwsza podwyżka stóp w Polsce najwcześniej w 2018 roku
Choć po ponad dwóch latach deflacja zaczęła topnieć w szybkim tempie i niewykluczone, że już w listopadzie ceny okażą się nie niższe niż rok temu, podwyżki stóp procentowych nie należy się spodziewać w przyszłym roku. Zdaniem wiceprezesa Deutsche Bank Polska pierwsze podniesienie kosztu pieniądza nastąpi dopiero w 2018 roku. Oznacza to kolejny tanich kredytów i niskiego oprocentowania

Data publikacji: 2016-11-15, 07:10
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Deutsche Bank Polska: Pierwsza podwyżka stóp w Polsce najwcześniej w 2018 roku
Kategoria: INWESTOR, , stopy procentowe, podwyżka stóp, RPP, koszt kredytów, wyniki sektora bankowego, deflacja

Choć po ponad dwóch latach deflacja zaczęła topnieć w szybkim tempie i niewykluczone, że już w listopadzie ceny okażą się nie niższe niż rok temu, podwyżki stóp procentowych nie należy się spodziewać w przyszłym roku. Zdaniem wiceprezesa Deutsche Bank Polska pierwsze podniesienie kosztu pieniądza nastąpi dopiero w 2018 roku. Oznacza to kolejny tanich kredytów i niskiego oprocentowania depozytów.

Choć po ponad dwóch latach deflacja zaczęła topnieć w szybkim tempie i niewykluczone, że już w listopadzie ceny okażą się nie niższe niż rok temu, podwyżki stóp procentowych nie należy się spodziewać w przyszłym roku. Zdaniem wiceprezesa Deutsche Bank Polska pierwsze podniesienie kosztu pieniądza nastąpi dopiero w 2018 roku. Oznacza to kolejny tanich kredytów i niskiego oprocentowania depozytów.

W październiku ceny towarów i usług były niższe od tych sprzed roku już tylko o 0,2 pkt proc., najniżej od lipca 2014 roku, kiedy odnotowano deflację w ujęciu rocznym po raz pierwszy. Jeśli wskaźnik będzie się zbliżał do zera w takim tempie, jak przez ostatnie trzy miesiące, istnieje duże prawdopodobieństwo, że już w listopadzie jej nie zobaczymy. Nie oznacza to jednak szybkiej podwyżki stóp procentowych.

– Perspektywy na 2017 rok dotyczące stóp procentowych w ocenie naszego głównego ekonomisty są takie, że w zasadzie powoli żegnamy się z deflacją, aczkolwiek jeszcze się tak szybko z tą inflacją nie powitamy –  mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Leszek Niemycki, wiceprezes zarządu Deutsche Bank Polska. – W związku z powyższym oceniamy, że w roku 2017 raczej stopy pozostaną na niezmienionym poziomie. Pierwsza potencjalna niewielka podwyżka stóp procentowych w naszej ocenie nastąpi na początku roku 2018.

A to już wiesz?  Słaby wzrost gospodarczy w Europie. Rządy państw strefy euro powinny wesprzeć działania EBC

Stopy procentowe w Polsce pozostają na niezmienionym poziomie od marca 2015 roku, kiedy to Rada Polityki Pieniężnej obniżyła je o pół punktu proc., kończąc cykl dziesięciu kolejnych ruchów w dół. Podwyżka natomiast ostatni raz miała miejsce w maju 2012 roku. Obecnie obowiązujące poziomy są najniższe w historii. A to oznacza niskie oprocentowanie zarówno kredytów, jak i depozytów.

– Dla sektora bankowego oznacza to dwie rzeczy, a mianowicie relatywnie niski zwrot na posiadanych depozytach i na rachunkach bieżących, ponieważ w środowisku niskich stóp procentowych bardzo trudno jest generować przychody z obszaru oszczędności i kont bieżących –  mówi Niemycki. – I to na pewno będzie jednym z czynników bardzo wyraźnych, jeżeli chodzi o wyniki finansowe banków w roku 2017.

W trzech pierwszych kwartałach 2016 roku mimo obowiązującego od lutego podatku od aktywów bankowych i niskich stóp procentowych sektor bankowy osiągnął nieco lepsze wyniki niż przed rokiem. Jak podaje KNF, po wrześniu zysk netto wyniósł 11,45 mld zł wobec 11,4 mld zł przed rokiem, zysk operacyjny wzrósł do 14,8 mld zł z 14 mld zł, zaś wynik z tytułu odsetek zwiększył się do 28,4 mld zł wobec 26,1 mld zł rok wcześniej. Niższy okazał się jedynie wynik prowizyjny w kwocie niecałych 9,5 mlvd zł (przed rokiem 10,07 mld zł).

– Z drugiej strony niskie stopy procentowe powodują bardzo dużą konkurencję na rynku kredytowym, a niestety, choć my jesteśmy akurat w tym roku przykładem  wzrostu biznesu kredytowego, to niestety na całym rynku jakiegoś radykalnego wzrostu zapotrzebowania na kredyt zewnętrzny nie widać, co oznacza dodatkową konkurencję i kompresję marż kredytowych – zaznacza wiceprezes Deutsche Bank Polska. – Szczególnie widać to w obszarze przedsiębiorstw większych, które są klientami bardzo wymagającymi, a rynek dzisiejszy to jest rynek kredytobiorcy, który w bardzo świadomy sposób optymalizuje swoje potrzeby i wybiera banki, które dają mu oczywiście bardzo dobrą cenę i to jest główne kryterium, ale również bardzo dobrą obsługę jako firmy.

A to już wiesz?  Dzięki nowej hali produkcyjnej Danwood zbuduje nawet 1,3 tys. gotowych domów rocznie. W dwa lata powstanie też 150 nowych miejsc pracy

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Deutsche Bank Polska: Pierwsza podwyżka stóp w Polsce najwcześniej w 2018 roku INWESTOR, stopy procentowe, podwyżka stóp, RPP, koszt kredytów, wyniki sektora bankowego, deflacja- Choć po ponad dwóch latach deflacja zaczęła topnieć w szybkim tempie i niewykluczone, że już w listopadzie ceny okażą się nie niższe niż rok temu, podwyżki stóp procentowych nie należy się spodziewać w przyszłym roku. Zdaniem wiceprezesa Deutsche Bank Polska pierwsze podniesienie kosztu pieniądza nastąpi dopiero w 2018 roku. Oznacza to kolejny tanich kredytów i niskiego oprocentowania depozytów.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy