Choroby

NIEZAUWAŻANY PROBLEM: CORAZ WIĘCEJ CHORYCH NA ALZHEIMERA

INFORMACJA PRASOWA
Łódź, 20 września 2018 r.

PODWÓJNY JUBILEUSZ ŁÓDZKIEGO TOWARZYSTWA ALZHEIMEROWSKIEGO
ZAPROSZENIE DO DEBATY

To jedyne takie miejsce w województwie łódzkim i jedno z nielicznych kraju. Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera obchodzi 20-lecie istnienia. Swój jubileusz świętuje też starsze o pięć lat Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie, które założyło tę placówkę. Z okazji przypadającego w piątek Światowego Dnia Alzheimera jego eksperci zapraszają do debaty.

Nawet pół miliona osób w Polsce może być dotkniętych chorobą Alzheimera. Ile dokładnie? Nie wiadomo, bo brak precyzyjnych statystyk. W Łodzi na choroby otępienne chorować może nawet 30 tysięcy osób, z czego około 18 tysięcy na Alzheimera.
– Działamy od ćwierć wieku, ale chyba nigdy nie byliśmy potrzebni tak jak teraz, gdy mocno zmienia się struktura starzejącego się społeczeństwa się i rośnie liczba osób z chorobami otępiennymi – mówi Maja Maciaszczyk-Bednarek, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, założonego przez Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie. – Jak prognozuje Najwyższa Izba Kontroli liczby te mogą wzrosnąć nawet czterokrotnie do 2050 roku – podkreśla.
Towarzystwo powstało z inicjatywy prof. Iwony Kłoszewskiej, psychiatry, specjalisty z zakresu psychiatrii wieku podeszłego. – Jak mówią jej przyjaciele, pani profesor zawsze wykazywała się skłonnością do zajmowania się sprawami, które inni uznali za beznadziejne – zdradza Maja Maciaszczyk-Bednarek i dodaje, że w powstaniu ŁTA ogromną rolę odegrały też dr Ewa Kwiecińska oraz Gabriela Mielczarek, która została pierwszą prezes Towarzystwa. Przez ćwierć wieku działalności ŁTA mogło liczyć na wsparcie merytoryczne ze strony II Kliniki Psychiatrycznej w Łodzi na ul. Czechosłowackiej.
Choroba Alzheimera to zwyrodnieniowa, postępująca choroba mózgu o nieznanej etiologii. Jest nieuleczalna, ale można łagodzić jej objawy i spowalniać rozwój. Chorym odbiera pamięć i zdolność samodzielnego funkcjonowania, ich opiekunów często zamyka w domu i czyni bezsilnymi wobec utraty kontaktu z bliską osobą. Zadaniem Ośrodka jest więc nie tylko propagowanie wiedzy na temat choroby, terapia w chorobach otępiennych czy pomoc osobom chorującym, ale również ich opiekunom. Na co dzień ŁTA podpowiada, jak sobie radzić, gdzie szukać pomocy. Prowadzi badania przesiewowe i organizuje grupy wsparcia dla opiekunów, połączone z warsztatami terapii zajęciowej dla ich podopiecznych.
Dom samopomocy prowadzony przez ŁTA mieści się przy ulicy Przybyszewskiego. Dysponuje dwudziestoma miejscami. Chorzy mają w nim zapewnioną specjalistyczną opiekę lekarską, pielęgniarską, psychologiczną i terapeutyczną. Taka kompleksowa pomoc pozwala na spowolnienie postępów choroby i wydłużenie okresu sprawności fizycznej i psychicznej. Rodzinom chorych umożliwia z kolei kontynuowanie pracy zawodowej i funkcjonowanie społeczne.
– Przez 20 lat działalności nasz ośrodek otoczył codzienną opieką blisko 400 chorych, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb. Za mało też mówimy o problemach osób z chorobami otępiennymi i ich rodzin. Dlatego zapraszamy wszystkich do rozmowy w czasie otwartej debaty na temat tego, jak organizować pomoc dla osób chorujących i wsparcie dla ich bliskich – mówi Maja Maciaszczyk-Bednarek.
Debata odbędzie się w piątek, 21 września, w Światowy Dzień Alzheimera. Organizatorzy zapraszają do Dużej Sali Obrad Urzędu Miasta Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 104 na godzinę 11:00. Spotkanie ma charakter otwarty, w roli panelistów wezmą w nim udział lekarze specjaliści, pracownicy instytucji odpowiedzialnych za kwestie zdrowotne i senioralne, czy przedstawiciele organizacji pozarządowych.

PROGRAM
21.09.2018 godzina 11.00 Duża Sala Obrad Urzędu Miasta Łodzi

Debatę otworzy Wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.

Paneliści: Gażyna Busse – prezes Stowarzyszenia Edukacyjne Centrum Integracji Międzypokoleniowej, Celina Maciejewska – rzecznik ds. seniorów w Łodzi w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ, dr Agnieszka Pawlak – Zakład Socjologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Robert Błaszczak dr nauk medycznych, zastępca kierownika oddziału geriatrii UM oraz psychiatrzy: prof. Iwona Kłoszewska i dr Ewa Kwiecińska.
Moderator: Maja Maciaszczyk-Bednarek, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego i Wojciech Hübner, Stowarzyszenie Przyjaciół KOS

BLOK I Senior i jego rodzina (ok. 45 minut)
– budowanie kompleksowej i specjalistycznej opieki dla rodzin, w których jest osoba chorująca na chorobę otępienną,
– koordynacja opieki senioralnej,
– jak i gdzie szkolić opiekunów formalnych i nieformalnych w zakresie chorób otępiennych,
– jakiej pomocy potrzebują osoby chorujące, a jakiej ich opiekunowie.

BLOK II Kampanie społeczne i edukacja (ok. 45 minut)
– jak nawiązać współpracę między jednostkami samorządowymi, a organizacjami pozarządowymi w organizacji sprawnej opieki dla osób chorujących i ich opiekunów, jeśli brakuje wystarczającego wparcia,
– jak edukować społeczeństwo w zakresie wiedzy na temat chorób otępiennych.

Similar Posts