Emerytura Zdrowie

Polscy seniorzy zadbają o swój sen!

Warszawa, dn. 14 listopada 2014r.

Polscy seniorzy zadbają o swój sen!

Melatonina to naturalna substancja, która odpowiada za wewnętrzny zegar organizmu. Reguluje ona rytm dobowy, w którym funkcjonuje człowiek. W sytuacji, gdy melatoniny jest zbyt mało, taki rytm dobowy zostaje naruszony. Skutkuje to zaburzeniami snu,
a w konsekwencji ? bezsennością. Niestety, produkcja melatoniny spada wraz z wiekiem. Dlatego ruszyła kampania ?Seniorze! Zadbaj o swój zdrowy sen?, dzięki której polscy seniorzy dowiedzą się w jaki sposób radzić sobie z zaburzeniami snu! Organizowana jest przez Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o., przy współpracy z regionalnymi Uniwersytetami Trzeciego Wieku.

?Dlaczego budzę się w nocy??, ?W jaki sposób poprawić jakość mojego snu??, ?Jak sprawić, aby sen był zdrowszy?? ? na te pytania seniorzy uzyskają odpowiedzi, biorąc udział w kampanii ?Seniorze! Zadbaj o swój zdrowy sen?.

W październiku ruszyły spotkania organizowane w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, podczas których słuchacze uzyskują praktyczną wiedzę na temat kłopotów z bezsennością, a także poznają odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Z takimi wykładami, akcja będzie odwiedzać kolejne miasta aż do grudnia tego roku.

Skąd biorą się kłopoty ze snem?
Za bezsenność i kłopoty ze snem odpowiada często niedobór melatoniny. To naturalna substancja, produkowana przez człowieka przede wszystkim w nocy. Reguluje ona rytm okołodobowy, czyli cykliczne odbywające się w ciągu jednej doby prace organizmu. Niewystarczająca ilość tej substancji sprawia, że naruszony zostaje rytm dobowy, co skutkuje zaburzeniami snu. Kłopoty z niedoborem pojawiają już po 40 roku życia, kiedy organizm zaczyna produkować jej coraz mniej (pokazuje to tabela poniżej). Dlatego warto zadbać o uzupełnianie tej substacji. Melatonina zwalcza przyczyny zaburzeń rytmów dobowych, powoduje sen zbliżony do naturalnego, zachowując wszystkie jego fazy, a w konsekwencji ? wywołuje naturalny, fizjologiczny sen.

Jak ułatwić sobie zdrowy sen?
– Traktuj sypialnię? Jak miejsce do spania. Nie oglądaj w łóżku telewizji, nie układaj planów na kolejny dzień.
– Codziennie, a zwłaszcza w weekendy staraj się znaleźć minimum godzinę czasu dla siebie. Chodzi o to, abyś mógł się zrelaksować. Rób wtedy to, co naprawdę lubisz.
– Wyciszaj się już na 2 godziny przed snem: odłóż na bok forsujące aktywności domowe lub sprawy, które budzą Twoje silne emocje.
– Jedz obfite posiłki najpóźniej na 3 godziny przed snem.
– Często wietrz sypialnię.

Cykl dobowy wydzielania melatoniny w zależności od wieku, Z. Koter, P. Olszewski, ?Wiedza i Życie?, nr 9/1996.
Ponieważ niedobór melatoniny zwiększa się z wiekiem, na bezsenność narażone są przede wszystkim starsze osoby. Dlatego seniorzy powinni poznać przyczyny kłopotów ze snem oraz dowiedzieć się, w jaki sposób radzić sobie z tym problemem. Dzięki temu będą mogli sprawniej funkcjonować każdego dnia. Tego właśnie dowiedzą się Polacy, dla których emerytura nie oznacza, zwolnienia tempa codziennych aktywności. Organizatorem spotkań jest Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.

Similar Posts